5th National Schools Chess Championships 2016

Inauguration Ceremony of 5th National School Chess Championship 2016.5th National Schools Chess Championships 2016

Arbiter Report By R.Anantharam, Chief  Arbiter

Participants of 5th National Schools Chess Championships might have been fortunate to play the tournament in such a lively and lavishing venue, with all amenities and facilities. Both halls accommodating the entire 733 players looked more than like a ball room of 5 star hotel, with light emanating from modern and decorative chandeliers. The beautiful lawn with shamiana housed an equal number of waiting parents and the multi cuisine restaurant in the lawn provided a variety of north and south Indian dishes, besides international menu like pizza.

The break-up of the players in the Schools championships is as follows:

Boys Girls
Under 7 71 37
Under 9 92 55
Under 11 110 57
Under 13 108 51
Under 15 74 38
Under 17 24 16

 

The championship attracted players from all the chess active states of India, including north eastern states like Assam and Tripura.Erigaisi Arjun of Telangana was the highest rated player, with a rating of 2238, who played in Under 13 category!. Many players like DivyaDeshmukh, a medal winner in the recent World Youth championship, Priyanka Nutaki, HarshitaGuddanti, who had donned Indian colours were some star attractions of the tournament.

Maharashtra won 5 gold medals, the most number in the tournament, followed by Tamil Nadu – 4, AP, Karnataka and Tripura one each.

The best school trophy was won by VelammalVidhyalaya of Tamil Nadu, followed by DAVP School, Bhubaneswar and Syna International School, Katni, MP. The medal tally is

Maharashtra                15

Tamil Nadu                 8

AP                                4

Karnataka                   4

Gujarat                        2

Tripura                        1

Delhi                            1

Telangana                  1

The participants and parents had a surprise pleasure, when five times world champion Viswanathan Anand inaugurated the tournament. His inaugural speech was a very motivating one to the school boys and girls. On the final day, grandmaster Abhijit Kunte, Mr. Samir Chichghareof the sponsor SS International School and a host of others were the chief guests.

Prize List

Under 7 – Final ranking
Rank Name Rtg Club School Pts
1 Ilamparthi A R 1199 TN TN- 8
2 Aarav Lakhani 1120 MAH MAH-MKM
3 Aarav Dengla 0 MAH MAH-OISM 7
 U-7 Girls Category
Rank   Name Rtg Club School Pts
1 Sani Deshpande 0 MAH MAH-CSSA 8
2 SuhaaniLohia 0 MAH MAH-DAISB 7
3 WCM Shefali A N 1111 KAR KAR-SSPS 7
 U-9 Girls Category
Rank   Name Rtg Club School Pts
1 Savitha Shri B 1386 TN TN-VVC
2 Ratnapriya K 1045 TN TN-VVSC 8
3 WCM Prathivya Gupta 1339 DEL DEL-ASD 7
U-9 Open Category
Rank   Name Rtg Club School Pts
1 CM Dev Shah 1726 MAH MAH- 8
2 ThrishKarthik 1457 TN TN-MVTM
3 CM MullickRaahil 1584 MAH MAH-DAIS
U-11 Girls Category
Rank   Name Rtg Club School Pts
1 WFM DivyaDeshmukh 1784 MAH NGP-BVMCL 8
2 BhagyashreePatil 1442 MAH MAH-SS
3 Vijayasubhasri S 1137 TN TN-
U-11 Open Category
Rank   Name Rtg Club School Pts
1 CM Gukesh D 2041 TN TN VAC 8
2 Samant Aditya S 1705 MAH MAH-
3 CM SadhwaniRaunak 2104 MAH MAH- 7
 U-13 Girls Category
Rank   Name Rtg Club School Pts
1 WCM MrudulDehankar 1731 MAH NGP BHAV
2 Jishitha D 1698 AP AP MG 7
3 Rindhiya V 1374 TN TN VMHS 7
U-13 Open Category
Rank   Name Rtg Club School Pts
1 Sankalp Gupta 2068 MAH NGP
2 Erigaisi Arjun 2238 TEL TEL 8
3 Akshit Kumar J 1684 AP AP 7
 U-15 Girls Category
Rank Name Rtg Club School Pts
1 Harshini A 1804 TN Holy Angel’s A I School Chennai 8
2 Pandey Srishti 1953 MAH V T Convent Nagpur
3 Shah Rutvi 1678 GUJ Udgan School Ahmedabad
U-15 Open Category
Rank Name Rtg Club   Pts
1 ShetPrajwal P 1949 KAR
2 YashDhoke 1690 MAH 7
3 Jatin S N 1575 KAR 7
U-17 Girls Category
Rank   Name Rtg Club School Pts
1 WFM PotluriSupreetha 1912 AP AP-SVBV
2 WCM Isha Sharma 1927 KAR KAR-SDMEMS 5
3 Priyanka Nutakki 2040 AP AP-DPS 5
U-17 Open Category
Rank   Name Rtg Club School Pts
1 Souradip Deb 1907 TRIPURA TPR-KV
2 Shah Bhaven Jay 1641 MAH MAH-DAI
3 CM Sharang Sanjeev Kapoor 2053 GUJ GUJ-ANAND 5
Best School
1 VelammalVidhyalaya TN
2 DAVP ORI
3 Syna International MP