Asian Junior online event – List of Qualifiers

Asian Juniors and Girls Online Chess Championships – Zonal Qualifiers.

Zonals started 27th May to select qualifiers to the Asian Juniors and Girls Online Chess Championships organized by the Asian Chess Federation and Chess.com.

Coming  Zonal tournaments is for Oceania 3.6. The Finals, scheduled 3rd June for the Girls and 4th June for the Juniors, will be 9-round Swiss System tournaments.

Players were proctored in a Zoom room separately for girls and boys by Chief Arbiter Abdulrahim Mahdi and Technical Delegate Casto Abundo. Tournament Director Mehrdad Pahlevanzadeh made pairings by Swiss Manager and input into Chess.com. Assisting the organization are: IA Haroon or Rashid of Bangladesh, KK Chan of Hong Kong, IA Patrick Lee and FA Felix Poloyapoy of Philippines, IA Irina Gevorgyan of Uzbekistan and FA Anuar Ismagambetov from Kazakhstan.

Here are the list of qualifiers and the links to chess-results.com:

Zone 3.1 Boys

Maghsoodloo Parham                   GM     IRI       2532

Tabatabaei Amin                             GM     IRI       2381

Tahbaz Arash                                   IM       IRI       2302

Zone 3.2 Boys

Mohammad Fahad Raman           IM       BAN    2243

Zia Tahsin Tajwar                                        BAN    1890

Thilakarathne G M H                      FM      SRI      2010

Zone 3.3 Boys

Quizon Daniel                                  IM       PHI      2164

Batsuren Dambasuren                   IM       MGL   2118

Reyes Chester Neil                                      PHI      1737

Zone 3.4 Boys

Abdusattorov Nodirbek                 GM     UZB    2469

Vokhidov Samsiddin                       GM     UZB    2538

Zahlmakhanov Ramazan               FM      KAZ     2475

Zone 3.5 Boys

Liu Yan                                                GM    CHN    2427

Peng Xiongjian                                              CHN    2364

Peng Hongchi                                                CHN    2178

Zone 3.7 Boys

Garg Aradhya                                               IND     2025

Guha Mitrabha                                IM       IND     2122

Chatterjee Koustav             IM       IND     2055

 

Zone 3.1 Girls

Zahjedifar Anahita                          WFM  IRI       1961

Asgharzadeh Mitra                         WFM  IRI       1931

Alinasab Mobina                             WIM   iRI       2143

Zone 3.2 Girls

Jayaweera Sayuni Gihansa            WCM SRI      1519

Noshin Anjum                                  WFM  BAN    1676

Dhampriya HKT Dewnethmie                   SRI      1466

Zone 3.3 Girls

Munkhzul Turmunkh                      WIM   MGL   2044

Altantuya Boldbaatar                    WIM   MGL   1735

Singgih Siajeng Theresa                 WFM  INA     1823

Zone 3.4 Girls

Abrorova Sabrina                                        TJK      1788

Kamdamova Afruza                        WCM UZB    1809

Khegay Yuliva                                   WCM UZB    1798

Zone 3,5 Girls

Ning Kaiyu                                          WIM  CHN   1884

Song Yuxin                                          WIM  CHN   2092

Bai Xue                                                            CHN   1825

Zone 3.7 Girls

Pandey Srishti                                  WFM  IND     1952

Mukherjee Arpita                           WIM   IND     1837

Hagawane Aakanksha                    WIM   IND     1870

Source : http://asianchess.com/news/zones-hold-qualifiers-for-asian-juniors-and-girls-online-chess-championships