Categories Menu

Posted by on Apr 3, 2017 in AICF News, Arbiters News, Slider News, Tournament News |

Mixed Day for India

Mixed Day for India

dscn0514-copyBy Gopakumar

Tashkent (03 Apr 17) :- As expected most of the Indian players sailed smoothly to the second round after registering comfortable victories in the opening round of Standard format of the Asian Youth Chess Championship on Sunday afternoon.

But the shock defeats of medal hopes top seed Savitha Shri in Under-10 Girls, second seed Dev Shah in Under-10 Open and second seed Toshali V in Under-16 Girls diminished the happiness in the Indian camp after the first round matches. As it’s a nine round swiss system championship, there is plenty of time for Indian players to bounce back for finishing at the podium.

dscn0521-copyResults

Under-18 Open :- Sai Vishwesh C (1) beat Hasanov Alo of UZB (0); Ahmad Jamsheed of AFG (0) lost to Kaustuv Kundu (1); Pranavananda V (1) beat Solijonov Bekhzod of USB (0).

Under-18 Girls :- Aakanksha Hagawane (1) beat Nguyen Thi Minh Thu of VIE (0); Abdullayeva Annagul of TKM (0) lost Ivana Maria Furtado (1); Shermuhammadova Shahzoda of UZB (0) lost to Chandreyee Hajra (1); Islomova Nafisa of UZB (0) lost to Ananya Suresh (1).

dscn0546-copyUnder-16 Open :- Mitrabha Guha (1) beat Al Hosani Omran of UAE (0)

Under-16 Girls :- Toshali V (0) lost to Khusainova Ozoda of UZB (1); Ilhomzoda Maryam of TJK (0) lost to Anwesha Mishra (1)

Under-14 Open :- Erigaisi Arjun (1) beat Jabborberganov Dilmurod of UZB (0)

Under-14 Girls :- Jishitha D (1) beat Lee Dariya of KGZ (0); Aysha Nasser H Alshamsi of UAE (0) lost to Jyothsna L (1); Fatima Al Wahabi of UAE (0) lost to Bommini Mounika Akshaya (1).

Under-12 Open :- Manish Anto Cristiano (1) lost to Khalimjonov Fayzullo of UZB (0); Tran Dang Minh Quang of VIE (0) lost to Rohith Krishna S (1); Zhainakov Talaibek of KGZ (0) lost to Pranesh M (1)

divya-deshmukhUnder-12 Girls :- Vishwa Vasnawala (0) lost to Divya Deshmukh (1); Rakshitta Ravi (10 beat Khotamova Sevinch of UZB (0); Kriti Mayur Patel (0) lost to Kamalidenova Meruert of KAZ (1); Fatima Saif Al-Ali of UZE (0) lost to Dhyana Patel (1); Bhagyashree Patil (1) beat Latifah Darmaki of UAE (0); Orozbekova Aiiza of KGZ (0) lost to Chinnam Vyshanvi (1).

Under-10 Open :- Dev Shah (0) lost to Al Shamsi Hamad Naseer of UAE (1); Soud Jaber of UAE (1) lost to Tanmay Jain (1);

Under-10 Girls :- Karimova Guldona of UZB (1) beat Savitha Shri B (0); Sahithi Varshini M (10 beat Juraeva Muattar of UZB (0); Riddhi R Patel (.5) drew with Shokirjonvoa Barchinoy of UZB (.5).

Under-8 Open :- Altinbekov Miras of UZB (0) lost to Ilamparthi A R (1); Priansh Das (1) beat Khatamov Sayidamirbek of UZB (0); Nguyen Gia Khanh of VIE (0) lost to Sriansh Das (1).

Under-8 Girls :- Shefali A N (1) beat Le Dang Bao Ngoc of VIE (0); Lkhagvajed Gantulga of MGL (1) beat Suhaani Lohia (0); Saineha R M (1) beat Shaima Saif Alzarooni of UAE (0)