National Under 11 Championship- Mayank Chakraborty and Anupam Sreekumar are the champions.

National Under 11 Championship- Mayank Chakraborty and Anupam Sreekumar are the champions.

Open Category

Mayank Chakraborty of Assam scored 9.5/11 to finish  half  a point ahead of the runner-ups to in the recently concluded National Under 11 Championship. The second and third places went to Ilamparthi A R of Tamil Nadu and  Kshatriya Nitin Vekhande of Maharashtra respectively who scored 9.0/11.0 each.

Mayank, with 8.5/11.0 needed a win in the last round to guarantee 1st place and he did that comfortably by playing a good positional game in which the result was never in doubt.

 

Mayank Chakraborty of Assam receiving his Champion’s trophy and a cash prize of Rs.27,000 (Photo by Jitendra Choudhary)

 

The runner-up of the event, Ilamparthi R of Tamil Nadu

 

Second runner-up of the event, Kshatriya Nitin Vekhande of Maharashtra

 

Results of Round 11 (Top 10 Boards)

Bo. No. Name Rtg Pts. Result Pts. Name Rtg No.
1 8 Mayank Chakraborty 1849 1 – 0 8 Koustuv Dash 1937 3
2 4 Kshatriya Nitin Vekhande 1916 8 1 – 0 Daakshin Arun 1644 28
3 1 Arhan Chethan Anand 2026 8 ½ – ½ Daaevik Wadhawan 1726 14
4 10 Ilamparthi A R 1828 8 1 – 0 Dandekar Anuj 1699 17
5 2 CM Kadam Om Manish 1982 1 – 0 Chidvilash Sai Surapaneni 1483 51
6 16 John Veny Akkarakaran 1711 0 – 1 Adireddy Arjun 1656 25
7 30 Md Imran 1606 1 – 0 Priansh Das 1671 21
8 6 Bagwe Gaurang 1883 7 1 – 0 Anubhav Singhal 1272 103
9 78 Mukul Rana 1372 7 0 – 1 7 Swayham P Das 1901 5
10 42 Eshan Bhattacharjee 1522 7 0 – 1 7 Shaik Sumer Arsh 1843 9

Final Ranking after 11 Rounds (Top 10 Players)

Rk. SNo Name FED Rtg Club/City Pts.  TB1  TB2  TB3  TB4  TB5
1 8 Mayank Chakraborty IND 1849 ASS 9,5 0,0 73,5 79,0 67,25 9
2 10 Ilamparthi A R IND 1828 TN 9,0 0,0 73,5 78,5 62,50 8
3 4 Kshatriya Nitin Vekhande IND 1916 MAH 9,0 0,0 69,5 75,0 62,50 9
4 1 Arhan Chethan Anand IND 2026 KAR 8,5 0,0 78,0 84,0 63,50 7
5 28 Daakshin Arun IND 1644 TN 8,5 0,0 76,0 81,5 58,75 8
6 25 Adireddy Arjun IND 1656 TEL 8,5 0,0 74,0 79,0 57,25 8
7 30 Md Imran IND 1606 AP 8,5 0,0 73,5 78,5 59,50 7
8 2 CM Kadam Om Manish IND 1982 MAH 8,5 0,0 72,0 76,0 57,75 7
9 3 Koustuv Dash IND 1937 ORI 8,0 0,0 78,0 84,5 58,00 7
10 9 Shaik Sumer Arsh IND 1843 TEL 8,0 0,0 77,0 82,0 57,50 7

Girls Category

The girls category witnessed a stellar performance by top seed Anupam M Sreekumar of Kerala who dominated the event and clinched the title with a round to spare. Her final score of 10.5/11.0 was a full two points ahead of the field. Mrittika Mallick of West Bengal and Arshiya Das of Tripura finished second and third respectively with a score of 8.5/11.0 each.

Anupam’s final round game against Riddhika Kotia of Haryana was an easy one in which she won a pawn early in the game and never let her advantage slip.

 

 

Anupam Sreekumar of Kerala receiving her Champion’s trophy and a cash prize of Rs.27,000

 

The runner-up of the event, Mrittika Mallick of West Bengal

 

Second runner-up of the event, Arshiya Das of Tripura

Results of Round 11 (Top 10 Boards)

Bo. No. Name Rtg Pts. Result Pts. Name Rtg No.
1 10 Riddhika Kotia 1397 8 0 – 1 Anupam M Sreekumar 1599 1
2 2 Mrittika Mallick 1539 8 ½ – ½ Pragnya H G 1485 5
3 4 Palak Mohapatra 1502 1 – 0 AFM Sanikommu Manasvi 1363 13
4 15 WCM Shefali A N 1361 ½ – ½ Dakshita Kumawat 1321 23
5 41 Arshiya Das 1238 1 – 0 7 Sneha Halder 1531 3
6 38 Arushi Srichandan 1246 7 1 – 0 7 WCM Shriyana S Mallya 1427 7
7 8 Sachi Jain 1406 7 1 – 0 7 Sani Deshpande 1358 19
8 18 Rianna Netta B 1358 7 1 – 0 7 Prapti Moulik 1233 42
9 27 Indira Priyadharshini Subbu 1311 7 ½ – ½ 7 Falak Joni Naik 1344 21
10 6 Anahita Verma 1432 1 – 0 Jagriti Agarwal 1111 74

Final Ranking after 11 Rounds (Top 10 players)

Rk. SNo Name FED Rtg Club/City Pts.  TB1  TB2  TB3  TB4  TB5
1 1 Anupam M Sreekumar IND 1599 KER 10,5 0,0 73,5 79,5 75,25 10
2 2 Mrittika Mallick IND 1539 WES 8,5 0,0 74,5 80,0 59,75 6
3 41 Arshiya Das IND 1238 TRI 8,5 0,0 71,0 75,0 55,00 7
4 4 Palak Mohapatra IND 1502 ORI 8,5 0,0 61,5 66,0 50,50 7
5 15 WCM Shefali A N IND 1361 KAR 8,0 0,0 74,0 79,0 53,25 6
6 10 Riddhika Kotia IND 1397 HAR 8,0 0,0 73,0 78,0 53,00 6
7 23 Dakshita Kumawat IND 1321 RAJ 8,0 0,0 70,5 73,0 51,25 6
8 5 Pragnya H G IND 1485 TN 8,0 0,0 69,5 75,5 52,75 6
9 8 Sachi Jain IND 1406 DEL 8,0 0,0 69,0 73,5 52,50 8
10 38 Arushi Srichandan IND 1246 ORI 8,0 0,0 67,5 72,0 49,00 6

 

Top 3 finishers in each category.