Jyothsna, Saina and Priyanka share second spot

World Youth Chess Championship 2018

Report by Puneet Jaiswal 

Overnight joint-leaders Jyothsna, Saina and Priyanka have slipped to the second spot in their respective categories as they managed only a draw in the fourth round of the World Youth Chess Championship 2018 being played at Porto Carras, Greece.

In the under-14 girls category Jyothsna L, playing black pieces against the German’s Ziegenfuss Antonia, failed to find any headway in the Slav defence exchange variation after obtaining easy equality and had to settle for a draw in the endgame arise due to simplification in the two minor pieces each endgame in 44 moves.

Jyothsna L. with five other players are trailing behind by the two Chinese girls to remain on the second spot.

WIM Mridul Dehankar and WIM Divya Deshmukh bounced back after their defeat in round three with a win over Behzad Nazif Parva of Iran and WCM Ehsani Yassamin of USA respectively.

In the Under-16 girls’ category, WFM Saina Salonika survived in an inferior endgame resulting out of the Kings Indian Defence with black pieces against Beydullayeva Govhar of Belarus.

In the under-18 girls’ category, K Priyanka drew against WFM Rozman Monika of Slovenia with white pieces in the Najdorf variation of Sicilian defence. On move 14 Priyanka decided to sacrifice an exchange to obtain connected passed pawn on the queenside which proved insufficient as black used her active major pieces and returned the exchange to transpose with an extra pawn in the major pieces endgame further Priyanka used her passed a-pawn to obtain counter play and forced her opponent to reach in the drawn Queen pawn ending with 3 vs 2 pawns on the same side.

In the boys under-14 open category, CM Kushagra Mohan drew against FM Murzin Volodar whereas Ritwik Raja and Srihari L R won their respective games. In the boys under-16 open category Sankalp Gupta lost on the top board against IM Sargsyan Shant of Armenia.

Result Round – 4

Under-14 Open

7 7 FM Murzin Volodar 2340 ½ – ½ CM Kushagra Mohan 2283 26
12 3 IM Raja Rithvik R 2421 2 1 – 0 2 Risteski Emil 2120 48
28 67 Abelakiotis Stavros 1994 2 0 – 1 2 AGM Srihari L R 2170 40

Under-14 Girls

3 25 Ziegenfuss Antonia 1969 3 ½ – ½ 3 WCM Jyothsna L 2060 11
5 16 WFM Dhyana Patel 2002 0 – 1 WFM Caglar Sila 2184 3
9 4 WIM Divya Deshmukh 2180 2 1 – 0 2 WCM Ehsani Yassamin 1875 35
15 20 WCM Mrudul Dehankar 1996 2 1 – 0 2 Behzad Nazif Parva 1859 37

Under-16 Open

1 5 IM Sargsyan Shant 2463 3 1 – 0 3 Sankalp Gupta 2352 28
19 49 FM Loiacono Leonardo 2277 2 1 – 0 2 Koustav Chatterjee 2344 30
45 73 Vatsal Singhania 2128 1 1 – 0 1 CM Hernandez Luna Jose Angel 1913 97
54 110 Garvit Kumar Kalra 1620 ½ 1 – 0 ½ Rios Campos Pablo Antonio 1454 116

Under-16 Girls

2 4 WFM Beydullayeva Govhar 2202 3 ½ – ½ 3 WFM Salonika Saina 2093 21
5 15 WFM Cervantes Landeiro Thalia 2129 1 – 0 WFM Makhija Aashna 2197 5
14 40 Sanskriti Goyal 1971 2 ½ – ½ 2 WFM Grigorieva Yulia 2112 18
17 44 Shanya Mishra 1924 2 ½ – ½ 2 WFM Rudzinska Michalina 2073 23
19 26 Meenal Gupta 2065 2 1 – 0 2 Kalyva Kyriaki 1779 61
33 52 Tejasvi M 1869 1 1 – 0 1 Ge Eva 1701 69
43 86 Sagar Siya 1310 0 1 – 0 0 Langvik Ulrikke 1715 68

Under-18 Open

23 59 Alexakis Dimitris 2186 0 – 1 FM Mitrabha Guha 2352 30
43 83 Manu David Suthandram R 1970 1 1 – 0 ½ Pobor Danilo 1934 84

Under-18 Girls

1 12 WIM Chitlange Sakshi 2237 3 0 – 1 3 WIM Shuvalova Polina 2421 1
3 14 Priyanka K 2207 3 ½ – ½ WFM Rozman Monika 2141 21
10 30 WFM Tarini Goyal 2026 2 1 – 0 2 WIM Martynkova Olena 2188 15
13 20 WFM Arpita Mukherjee 2147 2 ½ – ½ 2 Prakapuk Vera 1949 41
14 22 WIM Tejaswini Sagar 2139 2 1 – 0 2 Cibikova Sofia Anna 1809 65