National U-9 Round 3: Top seeds sail through

32ND NATIONAL (UNDER 9) OPEN & GIRL’S CHESS CHAMPIONSHIPS 2018

Report by  IA Paul Arokia Raj

World School under 7 champion Lakshana Subramaniam of Tamil Nadu with black pieces suffered defeat at the hands of Sheifali AN of Karnataka in a long drawn battle. Barring this result there was no much sensational result in the Girls category of ongoing national under 9 chess championship now underway in Ranchi, Jharkhand.

OPEN

In the open category, top-seeded Ilamparthi A R of Tamil Nadu is sitting pretty with three points at the end of third round joined by a battery of other players. 

3rd ROUND RESULTS

GIRL’s

Bo. Name IRtg State Pts Res. Pts Name IRtg State
1 Shriyana S Mallya 1278 Karnataka 3 1  – 0 2 Saineha R M 1045 Tamil Nadu
2 Panchal Hiya 1267 Gujrat 2 0  – 1 3 Debapriya Manna 1036 Bengal
3 Sneha Halder 1245 Bengal 2 0  – 1 3 Mukherjee Shreya 1036 Maharashtra
4 Shefali A N 1224 Karnataka 3 1  – 0 2 Lakshana Subramanian 1024 Tamil Nadu
5 Dhaaniya T 1018 Pondicherry 3 1  – 0 2 Sani Deshpande 1219 Maharashtra
6 Aanya Agrawal 0 Haryana 2 0  – 1 3 Indira Priyadharshini Subbu 1178 Tamil Nadu
7 Aisha Wadhwani 0 Haryana 2 0  – 1 3 Sanikommu Manasvi 1164 Karnataka
8 GadeSharanya 0 Telangana 2 0  – 1 3 ArushiSrichandan 1132 Odisha
9 Pournami S 1126 Kerala 2.5 ½  – ½ 2.5 Saara Jain 1016 Jharkhand
10 Pratibha Singh 0 Jharkhand 2 0  – 1 3 Jayashri M 1124 Tamil Nadu
11 Srishanthi G 1090 Telangana 3 1  – 0 2 Kumbhalkar Anisha 0 Maharashtra
12 Sanjana Nagarajan 0 Tamil Nadu 2 1  – 0 2 Aswinika Mani R 1085 Tamil Nadu
13 Aadya Gupta 1068 Delhi 2 0  – 1 3 Patil Disha 0 Maharashtra
14 Shah Hiya 0 Maharashtra 2.5 ½  – ½ 2.5 Shivika Saraogi 1063 Rajsthan
15 Mehak Mathur 1056 Chhattisgarh 2.5 ½  – ½ 2.5 Sachi Jain 0 Delhi
16 Nuka Laasya 1047 Andhra Pradesh 3 1  – 0 2 Srija Das 0 Bengal
17 Tirtha Shah 0 Gujrat 3 1  – 0 2 Nikita Nale 1045 Karnataka
18 Laxmi Rakesh 0 Kerala 2 ½  – ½ 2 SuhaaniLohia 1235 Maharashtra
19 Girija A Pednekar 1207 Goa 0  – 1 Naga Sahithi 0 Andhra Pradesh
20 Jeevika S 0 Pondicherry 0  – 1 Bhat Sannidhi Ramakrishna 0 Maharashtra

 

Bo. Name IRtg State Pts Res. Pts Name IRtg State
1 Ilamparthi A R 1926 Tamil Nadu 3 1  – 0 2 Vaibhav Kalpaka 1250 Karnataka
2 SadbhavRautela 1670 Uttaranchal 2.5 ½  – ½ 2.5 ShlokSivanarayan 1227 Gujrat
3 Md Imran 1249 Andhra Pradesh 2 0  – 1 3 Mayank Chakraborty 1655 Assam
4 Bikash Kumar Lenka 1231 Odisha 2 0  – 1 3 Priansh Das 1594 Odisha
5 Kshatriya Nitin Vekhande 1574 Maharashtra 2 0  – 1 3 Ghadge Harsh 1215 Maharashtra
6 BorgaonkarAkshay 1484 Maharashtra 2.5 ½  – ½ 2.5 SamyakDharewa 1210 Bengal
7 Rupankar Kundu 1225 Bengal 2.5 ½  – ½ 2.5 Raghu Ram Reddy Seelam 1445 Telengana
8 Panda Hrishikesh 1223 Odisha 2.5 ½  – ½ 2.5 Tanish Sai Kavuru 1397 Andhra Pradesh
9 Sparsh Bisht 1396 Haryana 2.5 ½  – ½ 2.5 Sujith R S 1197 Tamil Nadu
10 Satadru Ash 1211 Bengal 2 0  – 1 3 Abhyuday Santhosh 1393 Karnataka
11 Barnil Kumar Das 1379 Assam 3 1  – 0 2 Sawalakhe Jay 1195 Maharashtra
12 Aaryan Pandey 1204 Uttar Pradesh 3 1  – 0 2 Arul Prakash N 1377 Tamil Nadu
13 Dhyey Agarwal 1187 Gujrat 2 0  – 1 3 Adireddy Arjun 1372 Telengana
14 MrinmoyRajkhowa 1347 Assam 3 1  – 0 2 Vedant Mistry 1180 Maharashtra
15 VelavaaRagavesh 1336 Tamil Nadu 3 1  – 0 2 Aarya Satish Chikodi 1169 Karnataka
16 Rajveer Pinkesh Nahar 1330 Maharashtra 3 1  – 0 2 Inban Sivakumar 1167 Tamil Nadu
17 Ankit Ray 1170 Bengal 2 0  – 1 3 Suhaas A 1327 Telengana
18 Daakshin Arun 1326 Tamil Nadu 3 1  – 0 2 Vishvas Chopra 1166 Haryana
19 Parva B Thakkar 1163 Gujrat 2 0  – 1 3 Nirnay Garg 1325 Haryana
20 GaigoreSanskar 1131 Maharashtra 2.5 ½  – ½ 2.5 Pranav K P 1312 Tamil Nadu