IM Raja Rithvik stuns top-seeded GM Boris Savchenko

Tetrasoft Hyderabad Marriott  1st International GRAND MASTER (Above 1700) CHESS TOURNAMENT – 2019

At the end of fifth round, IM Triapishko Alexandr of Russia emerged sole leader of the Tetrasoft Marriott Grandmaster tournament by scoring 5 points. The tournament which is underway in  J.W Mariott, Hyderabad, witnessed local youngest IM Raja Rithvik defeating the top seed GM Savchenko Boris of Russia.

On 3rd board, IM Raja Rithvik R opened the game with Nf3 and the higher-rated GM Savchenko Boris of Russia replied with d6. On 45th move Black’s move Be4 proved to be a costly error.  Savchenko resigned on 60th move.

On 1st board, IM Triapishko Alexandr of Russia opened with King’s pawn at e4. His opponent GM Karthikeyan P. of Tamil Nadu replied with g6 (modern) defence. The game was roughly equal until, Black’s move 64.. Rxe3 favored White.

Results

Round 5 on 2019/08/23 at 09:30 A.M.

Bo. No. Name Rtg Club/City Pts. Result Pts. Name Rtg Club/City No.
1 4
IM Triapishko Alexandr 2519 Russia 4 1 – 0 4 GM Karthikeyan P. 2422 ICF
9
2 7
IM Khusenkhojaev Muhammad 2442 Tajikishtan 4 ½ – ½ 4 Pranav V 2316 Tamil Nadu – India
14
3 12
IM Raja Rithvik R 2364 Telangana – India 1 – 0 GM Savchenko Boris 2576 Russia
1
4 18
Sahoo Utkal Ranjan 2278 Odisha – India 0 – 1 GM Tukhaev Adam 2541 Ukraine
3
5 19
FM Aaryan Varshney 2272 Delhi – India ½ – ½ GM Mosadeghpour Masoud 2509 Iran
5
6 8
GM Laxman R.R. 2426 ICF 1 – 0 Manish Kumar (2006) 2053 Odisha – India
35
7 2
GM Smirnov Pavel 2574 Russia 3 ½ – ½ 3 Patil Pratik 2216 Maharashtra – India
25
8 6
GM Vasquez Schroeder Rodrigo 2496 Chile 3 ½ – ½ 3 Dahale Atul 2064 Maharashtra – India
34
9 28
FM Ramakrishna J. 2155 Andhra Bank 3 ½ – ½ 3 IM Muthaiah Al 2384 Tamil Nadu – India
11
10 31
Barath Kalyan M 2118 Tamil Nadu – India 3 0 – 1 3 IM Rathnakaran K. 2337 S Rly
13
11 33
IM Sahu Sekhar Chandra 2070 Odisha – India 3 0 – 1 3 Bharat Kumar Reddy Poluri 2299 Andhra Pradesh – India
15
12 16
Kaustuv Kundu 2295 West Bengal – India 3 1 – 0 3 Kavinda Akila 2024 Srilanka
36
13 44
FM De Silva L M S T 1984 Srilanka 3 0 – 1 3 Bhambure Shantanu 2288 Maharashtra – India
17
14 20
CM Kushagra Mohan 2252 Telangana – India 3 1 – 0 3 Raju J.K. 1999 Telangana – India
42
15 45
Mushini Ajay 1980 Andhra Pradesh – India 3 0 – 1 3 Varun V 2251 Andhra Pradesh – India
21
16 22
Nayak Rajesh 2250 Odisha – India 3 1 – 0 3 Sreehith Reddy R 1526 Telangana – India
146
17 119
Garv Rai 1682 Delhi – India 3 ½ – ½ 3 Hari Madhavan N B 2231 Tamil Nadu – India
23
18 10
Sammed Jaykumar Shete 2416 Maharashtra – India 0 – 1 3 Karthik Sai Ch 1872 Telangana – India
60
19 29
Surendran N 2152 Tamil Nadu – India 0 – 1 Md.Abzid Rahman 1861 Bangladesh
64
20 71
Potawad Anirudhha 1833 Maharashtra – India ½ – ½ Pimpalkhare Vedant 2123 Maharashtra – India
30