National Junior Championship- Aradhya Garg and Shrishti Pandey emerge victorious

National Junior Championship- Aradhya Garg and Shrishti Pandey emerge victorious

Open Category

Aradhya Garg  of Delhi who didn’t have a great start and was on 3.0/5.0 scored an impressive 6 wins in a row to clinch the title with a score of 9.0/11.0.  Mitrabha Guha and Kaustav Chaterjee, both from West Bengal finished second and third, respectively.

This is Aradhya’s second national title and the first since  his victory in the U-17 National Championship 2014.

Aradhya Garg (Photo by Jitendra Choudhary)

Aradhya faced the tournament leader IM Kaustav Cahterjee of West Bengal, who only needed a draw in the last round to win the title. Aradhya played an impressive game and outplayed Kaustav to clich the title.

 

Aradhya collecting his Trophy and  cash prize of Rs. 25,00. (photo by Jitendra Choudhary)

The second place went to IM Mitrabha Guha of West Bengal who beat Srihari L of Tamil Nadu in the last round.He finished the tournament with the same score as Aradhya, 9.0/11 but finished second due to a worse tie-break score.

Mitrabha Guha (photo by Jitendra Choudhary)

Srihari lost a piece due to a missed tactic and Mitrabha never let go of his advantage  and won the game.

 

Third place went to Kaustav Chaterjee of West Bengal.

Koustav Chatterjee (Photo by Jitendra Choudhary)

Results of Round 11 (Top 10 Boards)

Bo. No. Name Rtg Pts. Result Pts. Name Rtg No.
1 1 IM Koustav Chatterjee 2449 0 – 1 8 Aradhya Garg 2165 20
2 9 FM Srihari L R 2286 0 – 1 8 IM Mitrabha Guha 2443 2
3 8 IM Srijit Paul 2317 1 – 0 Dere Pushkar 1876 52
4 15 FM Aaryan Varshney 2236 1 – 0 Avinash Ramesh 1686 90
5 14 Sibi Visal R 2238 7 ½ – ½ Soham Kamotra 2189 16
6 3 FM Anuj Shrivatri 2376 7 1 – 0 7 Gaurav Rajesh Zagade 2173 19
7 5 Harshavardhan G B 2360 7 1 – 0 7 Kumar Gaurav 2038 28
8 23 Barath Kalyan M 2069 7 0 – 1 7 Saurabh Anand 2278 10
9 36 Hemanth Raam 1992 7 0 – 1 7 FM Jeet Jain 2264 13
10 37 Selvamurugan B 1979 7 1 – 0 7 CM Bhavesh Mahajan 2187 17

Final Ranking (Top 20 Players)

Rk. SNo Name FED Rtg Club/City Pts.  TB1  TB2  TB3
1 20 Aradhya Garg IND 2165 Del 9,0 1,0 67,0 72,0
2 2 IM Mitrabha Guha IND 2443 Wes 9,0 0,0 74,5 80,0
3 1 IM Koustav Chatterjee IND 2449 Wes 8,5 0,0 75,5 80,5
4 15 FM Aaryan Varshney IND 2236 Del 8,5 0,0 74,0 79,0
5 8 IM Srijit Paul IND 2317 Wes 8,5 0,0 73,5 78,5
6 13 FM Jeet Jain IND 2264 Guj 8,0 0,0 71,0 76,5
7 10 Saurabh Anand IND 2278 Bih 8,0 0,0 71,0 76,0
8 16 Soham Kamotra IND 2189 JK 8,0 0,0 70,0 75,5
9 3 FM Anuj Shrivatri IND 2376 MP 8,0 0,0 68,0 74,0
10 5 Harshavardhan G B IND 2360 TN 8,0 0,0 67,5 72,0
11 37 Selvamurugan B IND 1979 TN 8,0 0,0 61,5 66,0
12 9 FM Srihari L R IND 2286 TN 7,5 0,0 72,0 77,0
13 52 Dere Pushkar IND 1876 Mah 7,5 0,0 68,5 73,5
14 32 Aakash Sharadchandra Dalvi IND 2017 Mah 7,5 0,0 68,5 73,0
15 90 Avinash Ramesh IND 1686 TN 7,5 0,0 68,0 71,0
16 34 Akshit Kumar J IND 2014 AP 7,5 0,0 66,5 71,5
17 29 Mahindrakar Indrajeet IND 2034 Mah 7,5 0,0 66,5 71,0
18 14 Sibi Visal R IND 2238 TN 7,5 0,0 64,5 69,5
19 46 Aaditya Dhingra IND 1896 Har 7,5 0,0 58,0 62,5
20 36 Hemanth Raam IND 1992 TN 7,0 0,0 72,0 77,0

Girls Category

The girls category witnessed and amazing comeback by WFM  Shrishti Pandey of Maharashtra who scored 6 points out of the last 7 rounds and finished with 9.0/11.0 to clinch the title.

Shrishti Pandey

Shrishti was leading the tournament by a full point coming into the last round and drew her final game against WFM Bommini Mounika Akshaya to secure first place.

 

Shrishti Pandey collecting her trophy and cash prize of Rs.25,000

Second Prize went to WIM Arpita Mukherjee of West Bengal who made a quick draw against WFM Potluri Supreetha in the last round.She scored 8.0/11.0.

Arpita Mukherjee collecting her Trophy and cash prize of Rs.18,000

Third prize went to WIM Aakanksha Hagawane of Maharashtra who also scored 8.0/11.0.

Aakanskha Hagawane collecting her trophy and cash prize of Rs.15,000

Results of Round 11 (Top 10 Boards)

Bo. No. Name Rtg Pts. Result Pts. Name Rtg No.
1 9 WFM Bommini Mounika Akshaya 2087 ½ – ½ WFM Pandey Srishti 2140 6
2 3 WIM Aakanksha Hagawane 2227 ½ – ½ WFM Jain Nityata 1927 17
3 10 Priyanka K 2067 ½ – ½ WIM Chitlange Sakshi 2185 5
4 14 WFM Potluri Supreetha 1968 ½ – ½ WIM Arpita Mukherjee 2234 2
5 8 WFM Salonika Saina 2100 7 1 – 0 7 WIM Priyanka Nutakki 2272 1
6 7 WCM Sharma Isha 2139 7 0 – 1 7 Bhagyashree Patil 1970 13
7 12 WFM Savitha Shri B 2004 1 – 0 7 WFM Greeshma Anand Dhumal 1837 23
8 4 WFM Makhija Aashna 2191 0 – 1 Divyabharathi Masanam 1743 27
9 11 Toshali V 2057 1 – 0 Kiruthika B 1645 34
10 15 Ghosh Samriddhaa 1964 ½ – ½ WCM Arushi Kotwal 1756 25

Final Ranking (Top 20 Players)

Rk. SNo Name FED Rtg Club/City Pts.  TB1  TB2  TB3
1 6 WFM Pandey Srishti IND 2140 Mah 9,0 0,0 73,0 78,5
2 2 WIM Arpita Mukherjee IND 2234 WB 8,0 0,0 74,5 80,0
3 3 WIM Aakanksha Hagawane IND 2227 Mah 8,0 0,0 74,0 79,0
4 9 WFM Bommini Mounika Akshaya IND 2087 AP 8,0 0,0 73,0 79,0
5 5 WIM Chitlange Sakshi IND 2185 Mah 8,0 0,0 71,5 75,5
6 8 WFM Salonika Saina IND 2100 Odi 8,0 0,0 71,0 76,5
7 17 WFM Jain Nityata IND 1927 MP 8,0 0,0 70,0 75,0
8 13 Bhagyashree Patil IND 1970 Mah 8,0 0,0 69,0 74,0
9 10 Priyanka K IND 2067 TN 8,0 0,0 68,0 73,5
10 14 WFM Potluri Supreetha IND 1968 AP 8,0 0,0 64,0 69,5
11 11 Toshali V IND 2057 AP 7,5 0,0 72,5 77,5
12 22 Poorna Sri M.K IND 1848 TN 7,5 0,0 67,0 72,0
13 20 Meenal Gupta IND 1879 JK 7,5 0,0 65,0 69,5
14 26 AGM Renganayaki V IND 1756 Kar 7,5 0,0 64,5 69,0
15 12 WFM Savitha Shri B IND 2004 TN 7,5 0,0 63,5 67,0
16 27 Divyabharathi Masanam IND 1743 TN 7,5 0,0 61,5 65,5
17 1 WIM Priyanka Nutakki IND 2272 AP 7,0 0,0 73,5 79,0
18 25 WCM Arushi Kotwal IND 1756 JK 7,0 0,0 69,5 74,5
19 16 WFM Bidhar Rutumbara IND 1942 Odi 7,0 0,0 69,0 74,0
20 19 Shah Vishwa IND 1892 Mah 7,0 0,0 69,0 74,0

Photos from the Prize Distribution ceremony.